Yazılar

Abkant Büküm ve Press Nedir?

Hafif sanayi ve seri üretim yapan firmalar çeşitli metalleri bükerek, ortaya ürün veya cihazlarda kullanılmak üzere parçalar meydana getirmektedir. İnsan gücünün ve hesabının yetersiz kalacağı malzemelerde çeşitli CNC ve torna tezgahları kullanılarak milimetrelik detaylarda ve incelikte işlem yapma olanağı vardır. Yapılan bu işleme abkant büküm ve press adı verilmektedir. 

Bükümü yapılacak malzemenin türü, kalınlığı ya da uygulanacak basınç miktarı CNC makinesine işlenir ve önizlemesi alınır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hidrolik basınç uygulanarak işlenen materyallerin bükümü gerçekleştirilmiş olur. Genel itibariyle CNC makineleri kısa sürede çok fazla işlem yapabilme özelliğine sahiptirler ve ilerleyen teknolojiyle birlikte büküm hızı, büküm sıralaması ya da büküm hassasiyeti gibi birçok teknik detay, CNC makineleri aracılığıyla sağlanabilmektedir.

CNC’de abkant büküm işleminin profesyonel ve uzman kişi ya da ekiplerce yapıldığını belirtmekte fayda vardır. Hem çalışanın kaza riskini azaltmak hem de malzemede yapılacak herhangi bir yanlış işlem ya kayıp gibi bir olasılıktan kaçınmak için, büküm işlemi gerçekleşmeden işlem öncesi ve sonrası olmak üzere oldukça detaylı bir hesaplamadan geçer.

CNC’de abkant büküm yapma alt ve üst kalıpların arasına konan sac malzemenin istenen şekle sokulması prensibine dayanarak çalışmaktadır. Üst kalıbın (erkek) alt kalıba (kadın) hidrolik baskı uygulayarak arada kalan materyalin formunun değişmesi işlemi olarak nitelendirilebilecek CNC abkant bükümü, üretim kalitesini ve rekabet gücünü önemseyen firmalar tarafından tercih edilmektedir.

CNC’de abkant büküm işlemiyle bakırdan 20mm kalınlığındaki çelik saclara kadar birçok materyal istenen forma hızlı ve kusursuz biçimde sokulabilmektedir. Makineli ve bilgisayarlı üretim bugün hemen hemen tüm sektörlerde tercih edilmektedir. Geleneksel üretim biçimlerine göre çok daha az maliyet ve insan gücü gerektiren işlemlerde, parçaların oldukça kısa sürede temin edilmesi de bir diğer avantajdır.
İmalat sektöründe Vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.