Yazılar

Lazer Kesi̇m Teknoloji̇si̇

Laser kesim makina teknolojisi 3 kısımdan oluşmaktadır.

  • Lazer ışınının üretildiği Rezonator (Işın kaynağı),
  • Makine gövdesi ve hareketli eksenler,
  • Optik sistem.

1.Rezonatör (Işın kaynağı)

Işın kaynaklı lazer kesim işlemi metal kesimlerde kullanılan lazer çeşitleri içerisinde en yaygın olanıdır. Işın kaynaklı lazerin çalışma sistemi basittir. Bu tip lazerlerin içerisinde 10 KW değerinde sürekli olarak enerji sağlanmaktadır. Bu duruma istinaden çok kısa şoklarla birlikte bu değerin kat kat üzerinde olan değerlerle enerji üretebilmektedir. Bu tip lazer kesimlerin en büyük tehlikelerinden biri görünmez olmasıdır. Bir diğer adları ise ısı ışınları olarak bilinmektedir. 

Endüstriyel lazerlerin neredeyse tamamında, lazer ışınlarının oluşabilmesi için kullanılması gereken özel gazlar vardır. Bu gazların seçimi, kalitesi lazerin güvenilirliğini ve gerçekleştirilen işlemin verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Bakıldığı zaman lazer gazları genelde, yüksek bir saflıkta özel gazlardır. Işın kaynağı lazer sisteminin ilk üretilen standart tipi CO2 Lazerlerdir. Bu lazer sistemi dışarıdan gaz beslemesine ihtiyaç duymaktadır. 

  1. Makine gövdesi ve hareketli eksenler

Lazer kesim yaparken sürekli bir kesim kalitesine, pürüzsüzlüğün ve kalibre hassasiyetinin korunması için makine gövdesinin, dış ortamdan gelen herhangi bir harici titreşimden etkilenmemesi gerekmektedir.

  1. Optik sistem

Optik sistem lazer ışın kaynağından başlayan  ve lazer kesim başından çıkana kadar takip ettiği yoldur. Optik sistem içeriğinde kullanılan rezonatör (ışın kaynağı) modeline göre düz aynalar, doğrulayan ve odaklayıcı aynalar, doğrudan ışın yolu ve lenslerden oluşmaktadır.

Lazer kesim teknolojisinde kalite ve bakım açısından göz önüne alındığında hemen hepsinin belli bir kullanım ömrü vardır ve kesim fiyatları üzerinde büyük etkiler bırakmaktadır. 

Lazer kesim teknolojileriyle yapılan üretimler, otomasyonu sağlamaktadır. Aynı zamanda üretim hatalarını da azaltmaktadır. Lazerin birçok tezgahtan geçmesi, üretim sürecini 24 saat yapmaktadır. Bu sürece göre seri üretim yapmakta üretim dahilinde oluşacak olan maliyeti azaltmaktadır. 

Lazer kesim teknolojilerinin avantajlarından bazıları; Aparatlar ile işlem yapmayı gerektirmemektedir. Lazer kesim, ufak bir nokta şeklinden yoğunluğu büyük lazer ışını oluşturmaktadır. 

İzmir Laser, imalat sektörüne hizmet vermek amacıyla İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. İzmir Laser alanında uzman ve tecrübeli personeliyle birlikte siz değerli müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda kaliteden ödün vermeden, hem yurtiçi hem de yurt dışı ağırlıkta olmak üzere birçok sektöre hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.