Yazılar

Oksijen Kesim Nedir?

Oksijen kesim genel anlamıyla çeliğin yüksek ısıyla ikiye bölünmesi işlemine verilen addır. Girdi ve çıktı olarak gaz ile oksijenin birlikte kullanılarak çeşitli ebat ve kalınlıklara uygulanabilen kesim işlemi yüksek ısı gerektirir. Özellikle inşaat ve otomotiv sektöründe çeşitli ebatlarda, biçimlerde ve kalınlıklarda kullanılan çelik, 1100 C sıcaklığına ulaştığında kesime uygun olan bir yapıdadır. Bu sıcaklığa ulaştıktan sonra oksijen ile temas eden çelik yanmaktadır.

Uzun yıllar boyunca çeliği işlemek, bükmek ve çeşitli ebatlara getirmek oldukça zahmetli bir işlemdi. Kalınlığı 15 mm ve yukarısında olan çelik malzemesinin kesimi oksijen kesim teknolojisiyle kolaylaşmıştır. Plazma kesim ile kıyaslandığında 10 mm ve 200 mm arasında tüm işlemler oksijen kesim ile kolaylıkla sağlanmaktadır. Gereken ısı ve basınç ayarları yapıldıktan sonra levhalara oturtulan metal saclar, en az fire verecek şekilde kesime alınmaktadır. Projelerinizin planlanan zaman takvimine uygun ilerlemesi için belirlenen zamanda malzeme tedariğini karşılamakta bir diğer önemli husustur.

Oksijen kesim hem iş güvenliği hem de profesyonel ekip gerektiren zorlu bir iştir. Ortaya çıkan yüksek ısı ve kesim esnasında meydana gelen çeşitli artık maddeler, dikkat edilmesi gereken ilk önlemlerdendir.

Oksijen kesimde önemli olan bir diğer husus ise fire oranıdır. İzmir Laser müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve zaman yönetiminde kendini kanıtlamış alanında uzman bir firmadır. 

İhtiyaç duyduğunuz kesim hizmetinde ebat, miktar, süre ve diğer teknik detaylarla ilgili bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.