Yazılar

Kaynak Konstrüksiyon Uygulaması

Termoplastik veya metal yüzeylerde uygulanan birleştirme işlemine ‘’Kaynak’’ denmektedir. İşlemin uygulanacağı malzeme ve yüzey boyutuna göre belirlenen farklı kaynak türleri ve teknikleri uzmanlık isteyen bir imalat biçimidir. Birleştirme yöntemleri arasında ısı uygulama, basınç uygulama ya da hem ısı hem basınç uygulama gibi seçenekler vardır.

Bilindiği üzere her metal ve termoplastik malzemenin erime standardı farklıdır. Birleştirme işleminde birincil faktör, birleştirilecek malzemenin dayanıklılığı ve erime derecesidir. İmal edilecek malzemenin özelliklerine göre, kaynak konstrüksiyon yöntemleri de değişkenlik gösterir.

Enerji ve Işın Kaynakları

Yoğunlaştırılmış elektron ışını yüksek miktarda ısı ve enerji içerir. Birleştirme işleminin ışın tabancasıyla yapılmaktadır ve ergimiş metallerin birleşimi derin ve yüksek hızda gerçekleştirilebilmektedir.

Gaz Altı Kaynağı

Kaynak için gereken minimum ısı elektrod aracılığıyla sağlanırken; masif haldeki elektrod ergiyerek kaynak dolgusunu oluşturur. Kaynak işlemlerinde kaynak metaline girecek en ufak bir hava dahi birleşimi tehlikeye sokacaktır. Bu yöntem ile bozulmanın önüne geçmek için çeşitli takviye gazlar ile birleşme muhafaza edilmiş olur.

Özlü Telle Ark Kaynağı

Bu kaynak biçiminde gereken ısı miktarı özlü tel elektrod aracılığıyla gerçekleştirilir. Özellikle alaşımsız çelik birleşiminde kullanılan bu yöntemde yetersiz penetrasyon sorunu yaşanıyor olsa da, kullanımı kolay, hızlı ve sağlıklı bir kaynak işlemi sunar. 

Örtülü Elektrod Ark Kaynağı

Kaynak işlemi ve hizmetinde en bilinen yöntemlerin başında gelen örtülü elektrod ark kaynağı işlemine gündelik hayatta sıklıkla rastlamaktayız. Açık veya kapalı ortamlarda elle yapılan bu kaynak yönteminde malzemelerin birleşme noktalarında ark oluşturulur.

Toz Altı Kaynağı

Yüksek kaynak ve metal yığma hızına sahip kaynak yöntemlerinden biri olan toz altı kaynağı, düzgün görünüşlü bir kaynak dikişi sunar. İşlem süresince toprak altında eritilen arktan adını alan bu yöntem, ağır teçhizat ya da gemi yapımında kullanılan ileri seviye kaynak türlerindendir.

TIG Kaynağı

Açılımı ‘’Tungsten Inert Gaz Kaynağı’’ olan bu kaynak türü paslanmaz çelik, aliminyum ve nikel alaşımlarda  kullanılan alternatif birleştirme yöntemlerinden biridir. Hiçbir ek materyale gerek kalmadan birleştirme işlemi uygulanabileceği gibi, ek materyal ile de kaynak işlemi gerçekleştirilebilir.

Oksi-Asetilen Kaynağı

Yanıcı bir gazın oksijen kullanılarak yakılması işlemiyle sağlanan birleştirme yönteminde yüksek derecede ısı meydana gelmektedir. Birleştirme işlemi uygulanan yüzeye dikiş boyunca metal kaynak teli damlatılarak dolgu yapılmaktadır.

Kaynak yöntemleri birleştirme işleminin yapılacağı yüzeye ve materyale göre değişiklik göstermektedir. İmalat sektöründe vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.