Yazılar

İzmir Laser Güvencesiyle: Lazer Metal Kesim Hizmeti

İzmir Laser Güvencesiyle: Lazer Metal Kesim Hizmeti
Lazer metal kesim hizmeti tüm dünyada sanayi sektörünün bel kemiğini oluşturur. Herhangi bir metanın ya da üretim aracının üretiminde dahi yüzlerce farklı elementin bir araya gelerek anlamlı ve işlevsel bir malzemeyi ortaya çıkarması, günümüz teknolojiyle birlikte milimetrik işlemleri mümkün kılmaktadır.

İzmir Laser Güvencesiyle: Kaynak Konstrüksiyon İşlemi

Kaynak Konstrüksiyon İşlemi Nedir?

Metal veya pleksi yüzeylerde birleştirme işlemi, kaynak konstrüksiyon olarak ifade edilir. Basınç veya ısının ya da ikisinin birden kullanılarak birbirinden farklı materyallerin birleştirilmesi veya tek bir parçaymış izlenimi verilmesi günümüzde tüm sektörlerde kullanılan parça ve aparatların bel kemiğini oluşturur.

Kaynak Konstrüksiyon Uygulaması İle Neler Yapılabilir?

Birinci Sanayi Devriminden günümüze sanayi faaliyetleri, gelişen teknoloji, üretim ve işleme cihazlarıyla ilerleme gösterebilmiştir. Metal sektörü içinde zamanla profesyonel bir meslek kolu ve hizmet türü haline gelen kaynak konstrüksiyon uygulaması otomotiv sektöründen uzay teknolojilerine kadar hemen hemen tüm sektörlerde kullanım alanı olan temel işleme faaliyetlerindendir.

Üretim ve montaj uygulamalarında metal veya termoplastik malzemeler, birbirlerine ark adı verilen bir malzemeyle birleştirilir. Birleştirilecek her malzemenin teknik ve yapısal özellikleri, ergime dereceleri, kaynak çeşitleri ve türleri de değişkenlik göstermektedir. Buradan hareketle, parçalar birleştiği vakit ortaya çıkan yeni materyal görüntü ve işlevsel anlamıyla farklılaşır.

Birleştirme işleminde birbiriyle tıpatıp aynı veya yakın alaşımdan oluşan malzemelerin seçilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra, elde edilecek şeklin layıkıyla oluşturulması için kaynak derecesinin ve uygun açıların önceden belirlenmesi, profesyonel ekip ve ekipmanlar aracılığıyla sağlanır. Her kaynak işleminde eser miktarda curuf birikir ve bir daha ayrılmamak üzere birleştirilen malzemelerin uzun ve orta vadeli kullanımında tekrar ayrışmaması için, curuf temizliğini sağlamada kullanılan özel ekipmanlar da vardır.

İzmir’de Kaynak Hizmeti Veren Öncü Firma: İzmir Laser!

Kaynak yöntemleri birleştirme işleminin yapılacağı yüzeye ve materyale göre değişiklik göstermektedir. İmalat sektöründe vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Elektrostatik Toz Boya Hizmetinin Kullanım Alanları

Otomotiv, inşaat, elektrik ve elektronik sektörlerinde kullanılmak üzere üretilen metal malzemelerin ezici çoğunluğunda renklendirme işlemi yapılmaktadır. Boyama işlemleri parçalar arasında teknik ayrım işlevi gördüğü gibi özellikle otomotiv sektöründe şık ve modern bir görünüm elde etmeye de hizmet eder. Metal yüzeylerde renklendirme faaliyeti günümüzde elektrostatik toz boya ile sağlanmaktadır.

Elektrostatik Toz Boya Nedir?

Elektrostatik toz boya en genel tabiriyle bir yüzey kaplama metodudur. Elektrostatik yüklü boya partikülleri parça yüzeyine yapışarak toz boya fırınında 200 derecede pişirilir. Yüzeye yapışan toz boya eriyik hale gelerek metale tamamen yapışır ve insan sağlığına zararlı olmayan çevre dostu bir boyama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Elektrostatik Toz Boyanın Çalışma Prensibi Nedir?

Yaş boya uygulamaları günümüzde geleneksel boyama yöntemlerinden sayılmaktadır. Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmeler hem ekonomik hem de uzun süreli kullanım ömrü olan parça teminini sağlamaya çalışır. Elektrostatik toz boya yöntemi belirli bir basınçta ilerleyen elektrostatik yüklü boya partiküllerinin her türlü sac, metal ve demir yüzeylere uygulama olanağı sunan gelişmiş bir yöntemdir. Günümüzde pleksi, ahşap ve cam gibi yüzeylerde de kullanım alanı geliştirilmektedir. Yaş boya uygulamasında kullanılan boyalar insan sağlığına zararlı olan solvent içerir. Elektrostatik toz boya solvent içermeyen zararsız bir maddedir. Metale püskürtülen boya %95 oranında yüzeyde kalan tamamen kuru bir kaplama yöntemidir. Pürüzsüz bir malzeme için püskürtme ve fırınlama uygulamalarına geçmeden önce, işlenecek yüzeyde taşlama çalışması yapılır. Özellikle lazer kesim sonrası oluşan cüruflar uzman ekip ve ekipmanlarca taşlanarak kusursuz bir hizmet deneyimi yaşanır.

Elektrostatik Toz Boyanın Avantajları

Elektrostatik toz boya uygulaması yaş boyamaya kıyasla daha ekonomik ve kullanışlıdır. İşlem sırasında kullanılan boyanın önemli bir kısmı yüzeye yapışmadan dökülür ve bu dökülen boya tekrar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel boyama yöntemlerinde ihtiyaç duyulan kalifiye işçi, baca ve pahalı ekipmanlar elektrostatik yüzey boyama uygulamasında ihtiyaç olmayan özelliklerdir ve bu da işlem masraflarını azaltan bir özelliktir. 

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Lazer kesim, elektrostatik toz boya, kaynak konstrüksiyon ve talaşlı imalat alanlarında hizmet veren İzmir Laser kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

CNC Lazer Kesimin Kullanım Avantajları

CNC Lazer Kesim Nedir? Avantajları Nelerdir?

CNC (Computer Numerical Control – Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) kesim hizmeti geleneksel anlamda torna tezgahında insan eliyle gerçekleştirilen kesim ve biçimlendirme işlemlerinin, bilgisayar programlarında kodlamayla sağlandığı teknolojik bir hizmettir. İnsan gücünü manuel işlem olarak kabul edersek, CNC lazer kesim tamamen otomatize edilmiş dijital bir işlem kabiliyetine sahiptir. İşlem gücü ve kapasitesi, bilgisayar programında belirlenen yönergelere göre değişkenlik göstermektedir. Özetle CNC lazer kesim, cihaza, kodlar aracılığıyla talimatlar vererek çok hassas işlemler yapabilmemize olanak sağlayan gelişmiş bir teknolojidir. 

Otomotiv, inşaat, elektrik ve elektronik başka olmak üzere yüzlerce farklı sektörün faydalandığı CNC lazer kesim hizmeti, işletme sahiplerine önemli oranda avantaj sağlar. Bilindiği üzere bir materyalin formunda yapılacak herhangi bir değişim, beraberinde bir takım dezavantajlara ve maliyete neden olur. Eritme işleminde hammaddenin bir kısmı buharlaşabilir ya da delme ve yontma işlemlerinde ortaya belli bir miktarda artık sarf malzemesi çıkar. Küçük ölçekli işletmelerde ve işlemlerde tolere edilebilecek kalemler olarak görülse de büyük ölçekli işletmelerin orta ve uzun vadede ciddi bir kayıp yaşamasına sebep olan bu giderler, CNC lazer kesim teknolojisi ile minimum düzeye indirilir.

İmalat sanayinin belki de en önemli hususu, malzemelerin zamanında ve eksiksiz biçimde teslim edilmesidir. CNC lazer kesimde kalifiye insan gücü ihtiyacı ortadan kalktığı için, sürekli ve stabil bir verimde çalışma söz konusudur. Bunun yanı sıra işlem yapılacak yüzey ahşap, seramik, metal, pleksi veya cam olabilir. Her bir yüzey için özelleştirilmiş hassas manevra ve işlem kabiliyeti, CNC makineleri ile mümkündür. Günümüzde ağır sanayide kullanılmak üzere parça imalatından hediyelik eşya ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılan CNC lazer kesim hizmeti, profesyonel ekip ve ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Metal Kesim ve İşleme Teknolojileri

Otomotiv, elektronik ve inşaat sektörleri başta olmak üzere metal kesim ve işleme teknolojileri malzeme tedariğinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Son yıllarda ileri düzey dijital çizim ve kesim prosesleri daha düşük maliyetle daha verimli sonuç alınmasına olanak sağlamaktadır. Geleneksel kesim ve biçimlendirme teknikleri bir insan elinin torna tezgahında gösterdiği marifetlerle sınırlıdır. Hal böyle olunca yapılan işlem belirli sınırlara ve hata paylarına tabiidir. CNC kesim teknolojilerinde ise tüm kesim ve diğer işlemler otomasyona dahil edildiği için daha kısa sürede ve sıfıra yakın hata payıyla metal, pleksi, ahşap ve çelik gibi birçok yüzey işlenebilmektedir. 

Makineleşme hayatımızın bir parçasıdır. Sanayi Devriminden günümüze hemen hemen tüm sektörlerde olan makineleşme yerini, 21. yy ile birlikte dijitalleşmeye bırakmıştır. Bilindiği üzere insan gücünün belirli sınırları vardır. Bir metal kesim veya biçimlendirme işleminde insan gücünün birkaç saatte çıkaracağı ürünü bir CNC makinesi birkaç dakika içinde kolaylıkla çıkarabilir. CNC lazer kesim cihazları, yüksek işlem kapasitesine sahip programlanabilir makinelerdir. Cihazlara özel geliştirilmiş bilgisayar programları ile yapılacak işleme dair (kesim, büküm, biçimlendirme, delme, yontma vs.) tüm veriler girilerek, kısa sürede istenen malzeme tedarik edilmiş olur. 

Günümüzde metal kesim ve işleme teknolojileri küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu profesyonel bir hizmeti ifade eder. Gündelik hayatta kullandığımız birçok malzeme, obje veya cihaz, CNC makinelerde şekillendirilmiş veya o eşyanın formunu sağlayan cihazı ya da kalıbı üretmiştir. İnşaat, otomotiv, elektronik ve elektrik sektörlerinde hemen hemen tüm parçalar bilgisayar ortamında senaryolaştırılarak ihtiyaç doğrultusunda biçimlendirilmektedir. 

Metal kesim ve işleme hizmetinde, işlenecek ürünün malzemesi verimli ve kayıpsız biçimde değerlendirilmelidir. Zaman ve maliyet dengesi, işletmeler için hayati önem taşımaktadır. CNC lazer kesim ile yüksek sayıda işlem ara vermeden kısa sürede teslim edilecek ölçüde çalışabilir ve işlem hacmi 0,10 mm incelikten 25 mm kalınlığa kadar ulaşabilmektedir.

İmalat sektöründe Vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

CNC Lazer Kesim Hizmeti ve Fiyatı

Açılımı ‘’Computer Numeric Control’’ olan CNC kesimin kullanım alanı ve avantajları oldukça geniştir. Deri, kumaş, dağıt, metal, pleksi ya da seramik gibi yüzeylerde azot, helyum ya da karbondioksit gibi gazlar aracılığıyla neredeyse sıfır deformasyonla işlem yapılabilmektedir.

CNC teknolojisinde çok küçük alanlarda oldukça detaylı kesme, delme ya da kazıma işlemleri gerçekleştirilebilir. Kullanımı yaygınlaştıkça ve teknolojik açıdan geliştirildikçe CNC lazer kesim maliyetleri de düşmektedir. Geleneksel yöntemlerde elde edilen ürünlerde fire oranı oldukça yüksektir. CNC lazer kesimin en büyük avantajlarından birisi de fire oranının sıfıra yakın olmasıdır. Özellikle kesim işleminde kesime maruz kalan yüzey oldukça küçük bir alan olduğu için, yüzeyde herhangi bir kayıp ya da bozulma da yaşanmaz.

Autocad ya da SolidCam programlarıyla hazırlanan bir projenin sıfıra yakın hata payı ile kesim, delme ya da kazıma işleminin yapılabilmesi, CNC lazer kesim hizmetinin hafif sanayide kullanılma oranını artırmıştır. Ürün tedariğinde nakitten ve zamandan tasarruf etmek projenin bel kemiğini oluşturduğu için CNC lazer kesimdeki hız ve kusursuz materyaller, belirlenen zaman planına uygun olarak temin edilir.

Başlangıçta çok kalın ve sert çelik gibi metallerin kesiminde aktif olarak kullanılsa da son yıllarda hobi ürünlerinin şekillendirilmesinde ya da süslenmesinde de CNC lazer kesim makineleri kullanılmaktadır. Magnet, anahtarlık ya da çeşitli eşyaların yapımında CNC lazer kullanımı ekstra bir aparata ya da ilave masraflara gerek duymadan neredeyse kusursuz işlemler yapılabilmektedir. CNC lazer kesimde uygulanacak işlemlere ve yüzeye göre fiyatlandırma yapılmaktadır. 

İmalat sektöründe Vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.