Yazılar

Metal Kesim ve İşleme Teknolojileri

Otomotiv, elektronik ve inşaat sektörleri başta olmak üzere metal kesim ve işleme teknolojileri malzeme tedariğinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Son yıllarda ileri düzey dijital çizim ve kesim prosesleri daha düşük maliyetle daha verimli sonuç alınmasına olanak sağlamaktadır. Geleneksel kesim ve biçimlendirme teknikleri bir insan elinin torna tezgahında gösterdiği marifetlerle sınırlıdır. Hal böyle olunca yapılan işlem belirli sınırlara ve hata paylarına tabiidir. CNC kesim teknolojilerinde ise tüm kesim ve diğer işlemler otomasyona dahil edildiği için daha kısa sürede ve sıfıra yakın hata payıyla metal, pleksi, ahşap ve çelik gibi birçok yüzey işlenebilmektedir. 

Makineleşme hayatımızın bir parçasıdır. Sanayi Devriminden günümüze hemen hemen tüm sektörlerde olan makineleşme yerini, 21. yy ile birlikte dijitalleşmeye bırakmıştır. Bilindiği üzere insan gücünün belirli sınırları vardır. Bir metal kesim veya biçimlendirme işleminde insan gücünün birkaç saatte çıkaracağı ürünü bir CNC makinesi birkaç dakika içinde kolaylıkla çıkarabilir. CNC lazer kesim cihazları, yüksek işlem kapasitesine sahip programlanabilir makinelerdir. Cihazlara özel geliştirilmiş bilgisayar programları ile yapılacak işleme dair (kesim, büküm, biçimlendirme, delme, yontma vs.) tüm veriler girilerek, kısa sürede istenen malzeme tedarik edilmiş olur. 

Günümüzde metal kesim ve işleme teknolojileri küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu profesyonel bir hizmeti ifade eder. Gündelik hayatta kullandığımız birçok malzeme, obje veya cihaz, CNC makinelerde şekillendirilmiş veya o eşyanın formunu sağlayan cihazı ya da kalıbı üretmiştir. İnşaat, otomotiv, elektronik ve elektrik sektörlerinde hemen hemen tüm parçalar bilgisayar ortamında senaryolaştırılarak ihtiyaç doğrultusunda biçimlendirilmektedir. 

Metal kesim ve işleme hizmetinde, işlenecek ürünün malzemesi verimli ve kayıpsız biçimde değerlendirilmelidir. Zaman ve maliyet dengesi, işletmeler için hayati önem taşımaktadır. CNC lazer kesim ile yüksek sayıda işlem ara vermeden kısa sürede teslim edilecek ölçüde çalışabilir ve işlem hacmi 0,10 mm incelikten 25 mm kalınlığa kadar ulaşabilmektedir.

İmalat sektöründe Vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.