Yazılar

Elektrostatik Toz Boya Hizmetinin Kullanım Alanları

Otomotiv, inşaat, elektrik ve elektronik sektörlerinde kullanılmak üzere üretilen metal malzemelerin ezici çoğunluğunda renklendirme işlemi yapılmaktadır. Boyama işlemleri parçalar arasında teknik ayrım işlevi gördüğü gibi özellikle otomotiv sektöründe şık ve modern bir görünüm elde etmeye de hizmet eder. Metal yüzeylerde renklendirme faaliyeti günümüzde elektrostatik toz boya ile sağlanmaktadır.

Elektrostatik Toz Boya Nedir?

Elektrostatik toz boya en genel tabiriyle bir yüzey kaplama metodudur. Elektrostatik yüklü boya partikülleri parça yüzeyine yapışarak toz boya fırınında 200 derecede pişirilir. Yüzeye yapışan toz boya eriyik hale gelerek metale tamamen yapışır ve insan sağlığına zararlı olmayan çevre dostu bir boyama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Elektrostatik Toz Boyanın Çalışma Prensibi Nedir?

Yaş boya uygulamaları günümüzde geleneksel boyama yöntemlerinden sayılmaktadır. Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmeler hem ekonomik hem de uzun süreli kullanım ömrü olan parça teminini sağlamaya çalışır. Elektrostatik toz boya yöntemi belirli bir basınçta ilerleyen elektrostatik yüklü boya partiküllerinin her türlü sac, metal ve demir yüzeylere uygulama olanağı sunan gelişmiş bir yöntemdir. Günümüzde pleksi, ahşap ve cam gibi yüzeylerde de kullanım alanı geliştirilmektedir. Yaş boya uygulamasında kullanılan boyalar insan sağlığına zararlı olan solvent içerir. Elektrostatik toz boya solvent içermeyen zararsız bir maddedir. Metale püskürtülen boya %95 oranında yüzeyde kalan tamamen kuru bir kaplama yöntemidir. Pürüzsüz bir malzeme için püskürtme ve fırınlama uygulamalarına geçmeden önce, işlenecek yüzeyde taşlama çalışması yapılır. Özellikle lazer kesim sonrası oluşan cüruflar uzman ekip ve ekipmanlarca taşlanarak kusursuz bir hizmet deneyimi yaşanır.

Elektrostatik Toz Boyanın Avantajları

Elektrostatik toz boya uygulaması yaş boyamaya kıyasla daha ekonomik ve kullanışlıdır. İşlem sırasında kullanılan boyanın önemli bir kısmı yüzeye yapışmadan dökülür ve bu dökülen boya tekrar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel boyama yöntemlerinde ihtiyaç duyulan kalifiye işçi, baca ve pahalı ekipmanlar elektrostatik yüzey boyama uygulamasında ihtiyaç olmayan özelliklerdir ve bu da işlem masraflarını azaltan bir özelliktir. 

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Lazer kesim, elektrostatik toz boya, kaynak konstrüksiyon ve talaşlı imalat alanlarında hizmet veren İzmir Laser kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

CNC Lazer Kesimin Kullanım Avantajları

CNC Lazer Kesim Nedir? Avantajları Nelerdir?

CNC (Computer Numerical Control – Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) kesim hizmeti geleneksel anlamda torna tezgahında insan eliyle gerçekleştirilen kesim ve biçimlendirme işlemlerinin, bilgisayar programlarında kodlamayla sağlandığı teknolojik bir hizmettir. İnsan gücünü manuel işlem olarak kabul edersek, CNC lazer kesim tamamen otomatize edilmiş dijital bir işlem kabiliyetine sahiptir. İşlem gücü ve kapasitesi, bilgisayar programında belirlenen yönergelere göre değişkenlik göstermektedir. Özetle CNC lazer kesim, cihaza, kodlar aracılığıyla talimatlar vererek çok hassas işlemler yapabilmemize olanak sağlayan gelişmiş bir teknolojidir. 

Otomotiv, inşaat, elektrik ve elektronik başka olmak üzere yüzlerce farklı sektörün faydalandığı CNC lazer kesim hizmeti, işletme sahiplerine önemli oranda avantaj sağlar. Bilindiği üzere bir materyalin formunda yapılacak herhangi bir değişim, beraberinde bir takım dezavantajlara ve maliyete neden olur. Eritme işleminde hammaddenin bir kısmı buharlaşabilir ya da delme ve yontma işlemlerinde ortaya belli bir miktarda artık sarf malzemesi çıkar. Küçük ölçekli işletmelerde ve işlemlerde tolere edilebilecek kalemler olarak görülse de büyük ölçekli işletmelerin orta ve uzun vadede ciddi bir kayıp yaşamasına sebep olan bu giderler, CNC lazer kesim teknolojisi ile minimum düzeye indirilir.

İmalat sanayinin belki de en önemli hususu, malzemelerin zamanında ve eksiksiz biçimde teslim edilmesidir. CNC lazer kesimde kalifiye insan gücü ihtiyacı ortadan kalktığı için, sürekli ve stabil bir verimde çalışma söz konusudur. Bunun yanı sıra işlem yapılacak yüzey ahşap, seramik, metal, pleksi veya cam olabilir. Her bir yüzey için özelleştirilmiş hassas manevra ve işlem kabiliyeti, CNC makineleri ile mümkündür. Günümüzde ağır sanayide kullanılmak üzere parça imalatından hediyelik eşya ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılan CNC lazer kesim hizmeti, profesyonel ekip ve ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Metal Kesim Hizmeti Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Metal, ahşap, pleksi ya da alüminyum malzemelerin birçok kullanım alanı ve değeri vardır. İnsan yaşamını kolaylaştırmaktan endüstriyel alanda üretimi sağlamaya kadar oldukça geniş bir yelpazede tercih edilen bu materyallerin kullanılabilir hale gelmesi için çeşitli işlemlere maruz bırakılması gerekmektedir. Kesme, bükme ya da birleştirme gibi çeşitli biçimlendirme işlemleri sonucu ortaya çıkan malzeme kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Yukarıda sayılan materyalleri işlemede ve şekillendirmede insan gücü her zaman yeterli olamamaktadır. Özellikle bir üründen çok sayıda ve kısa sürede edinmek için teknolojik bir cihaza ve o cihazı kullanarak istenilen ürünü eksiksiz ve kusursuz biçimde üretecek profesyonel kişilere ihtiyaç vardır. Tüm bunlardan hareketle metal kesim hizmeti almak isteyenlerin firma seçiminde dikkat etmesi gereken birkaç önemli husus vardır.

Gerekli cihaza, personele ve iş deneyimine sahip olması: Metal kesim geleneksel yöntemlerin geride bırakıldığı profesyonel ve otomatize bir hizmet türünü ifade etmektedir. Günümüzde küçük ve detaylı işlemler gerektiren ihtiyaçlar için oldukça hassas uygulamalar yapabilen son teknoloji ürünler mevcuttur. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu formda, adette ve zamanda ürünler çeşitli teknik çizim programları ve ileri düzey kesim makineleri ile mümkündür. 

Proje teslim tarihini belirleyebilmesi ve belirlenen tarihe uyması: Projenin ölçeği farketmeksizin alınacak hizmetin belirlenmiş bir zaman aralığında sağlanması ve teslim edilmesi hayati önem taşımaktadır. Bir ürün gamında müşterinin ihtiyaç duyduğu zamanda ve koşulda teslimatın gerçekleştirilmesi hem müşteriyi hem de hizmet sağlayıcıyı karşılıklı olarak memnun eden bir faaliyet olacaktır. Yapılan ön görüşmede ve sözleşmede tüm aşamaların ve teslimat bilgilerinin detaylı biçimde belirtilmesi gerekmektedir.

Hizmetin detayları hakkında yeterli bilgilendirmenin sağlanması: Kesim hizmetinde sektörel bilginin önemi azımsanmayacak derecede büyüktür. Firma sahipleri ihtiyaç duydukları hizmetin detayları hakkında teknik bilgiye sahip olamayabilir; buna bağlı olarak, vakit ve nakit kaybı yaşanabilmektedir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için tercih edilecek metal kesim hizmeti veren firmaların müşterilerini, ihtiyaçları olan her bir öğe için bilgilendirmesi gerekmektedir. 

Maliyet ve teslimat detaylarını sunabilmesi: Kullanılan yüzey, yapılacak işlem ve edinilecek malzeme gibi birçok etmen, metal kesim hizmetinde maliyetleri etkilemektedir. Buradan hareketle yapılacak işlemlerin şeffaf biçimde müşteriye sunulması; müşterinin, sürpriz fiyatlandırmalara maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra üretim ve işleme faaliyetleri kadar nakliye işlemi de oldukça önemlidir. Nakliye ve paketleme, müşterinin gereksiz yere harcama yapacağı paketlemelerden uzak ve ürünün herhangi bir dezenformasyona uğramasını engelleyecek biçimde olmalıdır. 

İzmir’de faaliyet gösteren İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.