Elektrostatik Toz Boya Nedir?

Renklendirici Toz Boya Nedir? Elektrostatik Boya Avantajları

Sanayi sektöründe elektrostatik boyanın kullanım alanı sanılanın aksine yalnızca otomotiv ya da inşaat sektörlerinde değil, hediyelik eşya ya da beyaz eşyalarda da hem ekonomik hem de kullanışlı bir renklendirme işlemini ifade eder.

Elektrostatik Boya Nedir?

İnce toz boya partikülleri aracılığıyla sağlanan yüzey kaplama işlemine verilen genel addır. Islak boyama yöntemine göre daha sağlıklı ve kaliteli bir ürün ortaya çıkaran elektrostatik toz boya uygulaması tamamen tozdan oluşan boyanın elektrostatik tabanca ile yüzeye püskürtülmesi ile elde edilir. Silah içinde yüklü olan elektrostatik toz boya püskürtülen yüzeye yapışarak pürüzsüz bir görünüme bürünür. Ahşap, plastik, porselen, metal ya da pleksi gibi hemen hemen tüm yüzeylere uygulanabilen elektrostatik toz boya, solvent içermediği için insan temasında sakıncası olmayan zararsız bir boya türüdür.

Toz boyanın uygulandığı materyaller 200 derecelik fırınlarda pişirilerek son görünümüne kavuşur. Fırınlama öncesi yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesinde kullanılan kimyasal ayrıştırıcılar ve asidik sıvılar, boyayla kaplanan yüzeyin uzun vadeli kullanımda dahi boyalı kalmasını sağlar. Islak boyama yöntemlerinde özellikle ahşap veya metal yüzeylerde, boyama öncesinde astar atılması gerekliliği elektrostatik boyada yoktur. Hava akımıyla tabancaya yüklenen toz boya, kısa süre içinde kullanıma hazır olacaktır.

Elektrostatik Boyanın Kullanım Avantajları Nelerdir?

Özellikle metal yüzeylerde uygulanacak olan elektrostatik toz boyama yönteminde boyama işlemi öncesi yapılan topraklama ortaya çıkacak materyalin ya da malzemenin kalitesini de belirleyecektir. Boyama ve pişirme aşamalarından önce yapılan bu işlemde metal yüzeyindeki pürüzler topraklama yöntemiyle giderilerek, püskürtülen toz boyanın tamamının yapışması sağlanır. Buradan hareketle başarılı bir topraklama sonrası yüzeyin %99.9’u oranında toz boya tutunmuş olur. 

Elektrostatik boyanın hem çevresel hem de maliyet boyutlarında çeşitli avantajları vardır. Her şeyden önce sarf edilen toz boya tekrar kullanılabildiği için, ıslak boyamadaki israf ortadan kalkmaktadır. Ayrıca, çözücü bir kimyasal olan solvent içermediği için hem insan hem de çevre sağlığını olumsuz etkilemez. Bunun yanı sıra, ıslak boyamada katkı maddelerinin ya da diğer çözücülerin oranındaki farklılıklar nedeniyle stabil bir kalite olmaması, elektrostatik boyamada söz konusu değildir.

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir