Yazılar

CNC Makineleri İle Neler Yapılabilir?

Günümüzde fabrikalaşma ile geleneksel üretim biçimleri hiç olmadığı kadar değişmeye başlamıştır. CNC makineleri (Computer Numerical Control) bir materyale şekil vermede insan rolünü en aza indiren çağımızın en önemli buluşlarından biridir. CNC tezgahları prensip olarak bir kodlayıcı tarafından oluşturulan  bir takım programlı talimatları izleyerek nesneyi hassas şekilde işlemesi üzerine kuruludur. Ortaya çıkan objeler manuel işlemden çok daha hızlı, firesiz ve kusursuz olmaktadır.

Geleneksel bir torna tezgahında yapılabilecek işlemler, operatörün hızına ve iş deneyimiyle yeteneğine bağlıdır. Buradan hareketle, bir insanın torna tezgahında 1 saatte yapacağı işi CNC makinesi dakikalar içinde onlarca, hatta, yüzlerce katını yapabilir. Seri imalat, hassas hesaplama ve firesiz işlem kapasitesi seçenekleriyle CNC teknolojisi, günden güne geliştirilen önemli bir üretim aracıdır. 

2. Dünya Savaşında uçak parçalarını seri biçimde üretme ihtiyacından yola çıkarak geliştirilen CNC teknolojisi zaman içinde otomotiv, tarım, hafif ve ağır sanayi parçalarının üretiminde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Özellikle Avrupa’da ileri düzeyde tarım makinelerinin parça imalatında efektif şekilde kullanılan CNC teknolojisi zaman, enerji ve maliyet tasarrufu sağlayarak önemli bir katma değer sağlamaktadır. Günümüzde CNC operatörlüğü ve CNC işlemeciliği profesyonel bir hizmet ve mesleği ifade etmektedir.

Oldukça hassas düzeyde ve yüzeyde işlem seçeneği sunan CNC tezgahları, operatör tarafından kaynaklanacak kişisel hataları sıfıra indirmektedir. CNC makinelerine özel geliştirilen çeşitli kodlama programları aracılığıyla işlem yapılacak materyalde tüm senaryolar ve izlenecek yollar senaryolaştırılarak hata payı ortadan kaldırılır. Tüm adımların akıllı teknolojilerle tasarlandığı işlem sürecinde fire oranı da neredeyse yok denecek kadar azdır.

CNC tezgahlarında 24 saat aralıksız seri üretim gerçekleştirilerek enerji ve zaman tasarrufu sağlanabilmektedir. Ahşap, plastik, metal, seramik, pleksi ve kompozit yüzeylerde çok ince detaylarla kesme, delme, delik büyütme ya da tornalama işlemleri zaman çizelgesine oturtularak kısa sürede müşteriye teslim edilebilir.

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.