Yazılar

CNC Lazer Kesimin Kullanım Avantajları

CNC Lazer Kesim Nedir? Avantajları Nelerdir?

CNC (Computer Numerical Control – Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) kesim hizmeti geleneksel anlamda torna tezgahında insan eliyle gerçekleştirilen kesim ve biçimlendirme işlemlerinin, bilgisayar programlarında kodlamayla sağlandığı teknolojik bir hizmettir. İnsan gücünü manuel işlem olarak kabul edersek, CNC lazer kesim tamamen otomatize edilmiş dijital bir işlem kabiliyetine sahiptir. İşlem gücü ve kapasitesi, bilgisayar programında belirlenen yönergelere göre değişkenlik göstermektedir. Özetle CNC lazer kesim, cihaza, kodlar aracılığıyla talimatlar vererek çok hassas işlemler yapabilmemize olanak sağlayan gelişmiş bir teknolojidir. 

Otomotiv, inşaat, elektrik ve elektronik başka olmak üzere yüzlerce farklı sektörün faydalandığı CNC lazer kesim hizmeti, işletme sahiplerine önemli oranda avantaj sağlar. Bilindiği üzere bir materyalin formunda yapılacak herhangi bir değişim, beraberinde bir takım dezavantajlara ve maliyete neden olur. Eritme işleminde hammaddenin bir kısmı buharlaşabilir ya da delme ve yontma işlemlerinde ortaya belli bir miktarda artık sarf malzemesi çıkar. Küçük ölçekli işletmelerde ve işlemlerde tolere edilebilecek kalemler olarak görülse de büyük ölçekli işletmelerin orta ve uzun vadede ciddi bir kayıp yaşamasına sebep olan bu giderler, CNC lazer kesim teknolojisi ile minimum düzeye indirilir.

İmalat sanayinin belki de en önemli hususu, malzemelerin zamanında ve eksiksiz biçimde teslim edilmesidir. CNC lazer kesimde kalifiye insan gücü ihtiyacı ortadan kalktığı için, sürekli ve stabil bir verimde çalışma söz konusudur. Bunun yanı sıra işlem yapılacak yüzey ahşap, seramik, metal, pleksi veya cam olabilir. Her bir yüzey için özelleştirilmiş hassas manevra ve işlem kabiliyeti, CNC makineleri ile mümkündür. Günümüzde ağır sanayide kullanılmak üzere parça imalatından hediyelik eşya ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılan CNC lazer kesim hizmeti, profesyonel ekip ve ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Metal Kesim ve İşleme Teknolojileri

Otomotiv, elektronik ve inşaat sektörleri başta olmak üzere metal kesim ve işleme teknolojileri malzeme tedariğinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Son yıllarda ileri düzey dijital çizim ve kesim prosesleri daha düşük maliyetle daha verimli sonuç alınmasına olanak sağlamaktadır. Geleneksel kesim ve biçimlendirme teknikleri bir insan elinin torna tezgahında gösterdiği marifetlerle sınırlıdır. Hal böyle olunca yapılan işlem belirli sınırlara ve hata paylarına tabiidir. CNC kesim teknolojilerinde ise tüm kesim ve diğer işlemler otomasyona dahil edildiği için daha kısa sürede ve sıfıra yakın hata payıyla metal, pleksi, ahşap ve çelik gibi birçok yüzey işlenebilmektedir. 

Makineleşme hayatımızın bir parçasıdır. Sanayi Devriminden günümüze hemen hemen tüm sektörlerde olan makineleşme yerini, 21. yy ile birlikte dijitalleşmeye bırakmıştır. Bilindiği üzere insan gücünün belirli sınırları vardır. Bir metal kesim veya biçimlendirme işleminde insan gücünün birkaç saatte çıkaracağı ürünü bir CNC makinesi birkaç dakika içinde kolaylıkla çıkarabilir. CNC lazer kesim cihazları, yüksek işlem kapasitesine sahip programlanabilir makinelerdir. Cihazlara özel geliştirilmiş bilgisayar programları ile yapılacak işleme dair (kesim, büküm, biçimlendirme, delme, yontma vs.) tüm veriler girilerek, kısa sürede istenen malzeme tedarik edilmiş olur. 

Günümüzde metal kesim ve işleme teknolojileri küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu profesyonel bir hizmeti ifade eder. Gündelik hayatta kullandığımız birçok malzeme, obje veya cihaz, CNC makinelerde şekillendirilmiş veya o eşyanın formunu sağlayan cihazı ya da kalıbı üretmiştir. İnşaat, otomotiv, elektronik ve elektrik sektörlerinde hemen hemen tüm parçalar bilgisayar ortamında senaryolaştırılarak ihtiyaç doğrultusunda biçimlendirilmektedir. 

Metal kesim ve işleme hizmetinde, işlenecek ürünün malzemesi verimli ve kayıpsız biçimde değerlendirilmelidir. Zaman ve maliyet dengesi, işletmeler için hayati önem taşımaktadır. CNC lazer kesim ile yüksek sayıda işlem ara vermeden kısa sürede teslim edilecek ölçüde çalışabilir ve işlem hacmi 0,10 mm incelikten 25 mm kalınlığa kadar ulaşabilmektedir.

İmalat sektöründe Vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Abkant Büküm ve Press Nedir?

Hafif sanayi ve seri üretim yapan firmalar çeşitli metalleri bükerek, ortaya ürün veya cihazlarda kullanılmak üzere parçalar meydana getirmektedir. İnsan gücünün ve hesabının yetersiz kalacağı malzemelerde çeşitli CNC ve torna tezgahları kullanılarak milimetrelik detaylarda ve incelikte işlem yapma olanağı vardır. Yapılan bu işleme abkant büküm ve press adı verilmektedir. 

Bükümü yapılacak malzemenin türü, kalınlığı ya da uygulanacak basınç miktarı CNC makinesine işlenir ve önizlemesi alınır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hidrolik basınç uygulanarak işlenen materyallerin bükümü gerçekleştirilmiş olur. Genel itibariyle CNC makineleri kısa sürede çok fazla işlem yapabilme özelliğine sahiptirler ve ilerleyen teknolojiyle birlikte büküm hızı, büküm sıralaması ya da büküm hassasiyeti gibi birçok teknik detay, CNC makineleri aracılığıyla sağlanabilmektedir.

CNC’de abkant büküm işleminin profesyonel ve uzman kişi ya da ekiplerce yapıldığını belirtmekte fayda vardır. Hem çalışanın kaza riskini azaltmak hem de malzemede yapılacak herhangi bir yanlış işlem ya kayıp gibi bir olasılıktan kaçınmak için, büküm işlemi gerçekleşmeden işlem öncesi ve sonrası olmak üzere oldukça detaylı bir hesaplamadan geçer.

CNC’de abkant büküm yapma alt ve üst kalıpların arasına konan sac malzemenin istenen şekle sokulması prensibine dayanarak çalışmaktadır. Üst kalıbın (erkek) alt kalıba (kadın) hidrolik baskı uygulayarak arada kalan materyalin formunun değişmesi işlemi olarak nitelendirilebilecek CNC abkant bükümü, üretim kalitesini ve rekabet gücünü önemseyen firmalar tarafından tercih edilmektedir.

CNC’de abkant büküm işlemiyle bakırdan 20mm kalınlığındaki çelik saclara kadar birçok materyal istenen forma hızlı ve kusursuz biçimde sokulabilmektedir. Makineli ve bilgisayarlı üretim bugün hemen hemen tüm sektörlerde tercih edilmektedir. Geleneksel üretim biçimlerine göre çok daha az maliyet ve insan gücü gerektiren işlemlerde, parçaların oldukça kısa sürede temin edilmesi de bir diğer avantajdır.
İmalat sektöründe Vizyonumuz lazer kesim, kaynak konstrüksiyon, talaşlı imalat, elektrostatik toz boya prosesleriyle makine imalat sanayinde kıran kırana rekabet eden, ürün ve hizmetlerini daha fikir aşamasındayken müşteri ihtiyaçlarını düşünerek ve bunların nasıl çözülebileceğini göz önünde bulundurarak oluşturan, müşterilerimizin bizi sadece kalite ve maliyetimizle değil geleceği öngörebilme kabiliyetimizle de tanıdıkları öncü bir firma olarak büyümektir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Abkant Büküm Nasıl Yapılır?

Abkant büküm işlem detayları bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir. Girilen veriler doğrultusunda CNC abkantta büküm işlemleri gerçekleşir. Tanımlanan veriler ise şu şekildedir: Talep edilen malzeme özellikleri büküm ölçüleri büküm açıları parça yönüne uygun şekilde operatörlerimiz tarafından makineye programlanarak belirtilen toleranslar içerisinde parçalar imal edilmektedir.

CNC Kullanım Şekli

Büküm işlemlerini gerçekleştiren operatörlerin her zaman dikkatli olması çok önemlidir. CNC abkant kullanma talimatına her zaman prensipli bir şekilde uymak gerekmektedir. Aksi takdirde el, bilek sıkışması ve diğer tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Bu konu hakkında birçok firma, operatörlerin zarar görmemesi adına daima uyarı ve ikazlarda bulunmaktadır. Dikkat ile yapılan işler öncelikle operatörlerin zarar görmemesini ve teslim edilmesi gereken işlerin doğru bir zaman dilimi içerisinde teslim edildiğinin kanıtını gösterir.

CNC Abkant Tezgahı

Cnc Abkant büküm tezgahların avantajları birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Avantajlarından bahsedecek olursak; 

– Çok sayılı bükümleri aynı anda yapabilme performansına sahiptir.

– Emniyetli ve kullanışlı yapısı ile büküm hızları ayarlanabilir şekildedir.

– Ölçüler makine kontrol paneline girmektedir.

– Otomatik ve hızlı bir ivme ile dayama ayarlaması yapılmaktadır.

İzmir Laser, imalat sektörüne hizmet vermek amacıyla İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. İzmir Laser alanında uzman ve tecrübeli personeliyle birlikte siz değerli müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda kaliteden ödün vermeden, hem yurtiçi hem de yurt dışı ağırlıkta olmak üzere birçok sektöre hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.