Yazılar

Renklendirici Toz Boya Nedir? Elektrostatik Boya Avantajları

Sanayi sektöründe elektrostatik boyanın kullanım alanı sanılanın aksine yalnızca otomotiv ya da inşaat sektörlerinde değil, hediyelik eşya ya da beyaz eşyalarda da hem ekonomik hem de kullanışlı bir renklendirme işlemini ifade eder.

Elektrostatik Boya Nedir?

İnce toz boya partikülleri aracılığıyla sağlanan yüzey kaplama işlemine verilen genel addır. Islak boyama yöntemine göre daha sağlıklı ve kaliteli bir ürün ortaya çıkaran elektrostatik toz boya uygulaması tamamen tozdan oluşan boyanın elektrostatik tabanca ile yüzeye püskürtülmesi ile elde edilir. Silah içinde yüklü olan elektrostatik toz boya püskürtülen yüzeye yapışarak pürüzsüz bir görünüme bürünür. Ahşap, plastik, porselen, metal ya da pleksi gibi hemen hemen tüm yüzeylere uygulanabilen elektrostatik toz boya, solvent içermediği için insan temasında sakıncası olmayan zararsız bir boya türüdür.

Toz boyanın uygulandığı materyaller 200 derecelik fırınlarda pişirilerek son görünümüne kavuşur. Fırınlama öncesi yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesinde kullanılan kimyasal ayrıştırıcılar ve asidik sıvılar, boyayla kaplanan yüzeyin uzun vadeli kullanımda dahi boyalı kalmasını sağlar. Islak boyama yöntemlerinde özellikle ahşap veya metal yüzeylerde, boyama öncesinde astar atılması gerekliliği elektrostatik boyada yoktur. Hava akımıyla tabancaya yüklenen toz boya, kısa süre içinde kullanıma hazır olacaktır.

Elektrostatik Boyanın Kullanım Avantajları Nelerdir?

Özellikle metal yüzeylerde uygulanacak olan elektrostatik toz boyama yönteminde boyama işlemi öncesi yapılan topraklama ortaya çıkacak materyalin ya da malzemenin kalitesini de belirleyecektir. Boyama ve pişirme aşamalarından önce yapılan bu işlemde metal yüzeyindeki pürüzler topraklama yöntemiyle giderilerek, püskürtülen toz boyanın tamamının yapışması sağlanır. Buradan hareketle başarılı bir topraklama sonrası yüzeyin %99.9’u oranında toz boya tutunmuş olur. 

Elektrostatik boyanın hem çevresel hem de maliyet boyutlarında çeşitli avantajları vardır. Her şeyden önce sarf edilen toz boya tekrar kullanılabildiği için, ıslak boyamadaki israf ortadan kalkmaktadır. Ayrıca, çözücü bir kimyasal olan solvent içermediği için hem insan hem de çevre sağlığını olumsuz etkilemez. Bunun yanı sıra, ıslak boyamada katkı maddelerinin ya da diğer çözücülerin oranındaki farklılıklar nedeniyle stabil bir kalite olmaması, elektrostatik boyamada söz konusu değildir.

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Elektrostatik Toz Boya Hizmetinin Kullanım Alanları

Otomotiv, inşaat, elektrik ve elektronik sektörlerinde kullanılmak üzere üretilen metal malzemelerin ezici çoğunluğunda renklendirme işlemi yapılmaktadır. Boyama işlemleri parçalar arasında teknik ayrım işlevi gördüğü gibi özellikle otomotiv sektöründe şık ve modern bir görünüm elde etmeye de hizmet eder. Metal yüzeylerde renklendirme faaliyeti günümüzde elektrostatik toz boya ile sağlanmaktadır.

Elektrostatik Toz Boya Nedir?

Elektrostatik toz boya en genel tabiriyle bir yüzey kaplama metodudur. Elektrostatik yüklü boya partikülleri parça yüzeyine yapışarak toz boya fırınında 200 derecede pişirilir. Yüzeye yapışan toz boya eriyik hale gelerek metale tamamen yapışır ve insan sağlığına zararlı olmayan çevre dostu bir boyama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Elektrostatik Toz Boyanın Çalışma Prensibi Nedir?

Yaş boya uygulamaları günümüzde geleneksel boyama yöntemlerinden sayılmaktadır. Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmeler hem ekonomik hem de uzun süreli kullanım ömrü olan parça teminini sağlamaya çalışır. Elektrostatik toz boya yöntemi belirli bir basınçta ilerleyen elektrostatik yüklü boya partiküllerinin her türlü sac, metal ve demir yüzeylere uygulama olanağı sunan gelişmiş bir yöntemdir. Günümüzde pleksi, ahşap ve cam gibi yüzeylerde de kullanım alanı geliştirilmektedir. Yaş boya uygulamasında kullanılan boyalar insan sağlığına zararlı olan solvent içerir. Elektrostatik toz boya solvent içermeyen zararsız bir maddedir. Metale püskürtülen boya %95 oranında yüzeyde kalan tamamen kuru bir kaplama yöntemidir. Pürüzsüz bir malzeme için püskürtme ve fırınlama uygulamalarına geçmeden önce, işlenecek yüzeyde taşlama çalışması yapılır. Özellikle lazer kesim sonrası oluşan cüruflar uzman ekip ve ekipmanlarca taşlanarak kusursuz bir hizmet deneyimi yaşanır.

Elektrostatik Toz Boyanın Avantajları

Elektrostatik toz boya uygulaması yaş boyamaya kıyasla daha ekonomik ve kullanışlıdır. İşlem sırasında kullanılan boyanın önemli bir kısmı yüzeye yapışmadan dökülür ve bu dökülen boya tekrar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel boyama yöntemlerinde ihtiyaç duyulan kalifiye işçi, baca ve pahalı ekipmanlar elektrostatik yüzey boyama uygulamasında ihtiyaç olmayan özelliklerdir ve bu da işlem masraflarını azaltan bir özelliktir. 

İzmir Laser Oktay Atıcı tarafından imalat sektöründe hizmet vermek için İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde kurulmuştur. Lazer kesim, elektrostatik toz boya, kaynak konstrüksiyon ve talaşlı imalat alanlarında hizmet veren İzmir Laser kalitesi, güvencesi, deneyimli personeli, yılların kazandırmış olduğu tecrübesi ve yeni nesil teknoloji makineleri ile yurt içi ve dünya çapında değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.izmirlaser.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.